Τεκμριο του Μνα

Τα Γ.Α.Κ. - Αρχεα Ν.Κυκλδων εγκαινιζουν το «Τεκμριο του μνα». Πρκειται για μια φωτογραφα, επιστολ, δημσιο ιδιωτικ γγραφο, βντεο κ.. που προρχεται απ τα αρχεα και τις συλλογς της αρχειακς υπηρεσας και αναρτται στον ισττοπo των Γ.Α.Κ. Κυκλδων για να μνα. Η συγκεκριμνη δρση φιλοδοξε να αποτελσει ερθισμα μνμης και γνωριμας με τον ανεξντλητο πλοτο των ιστορικν τεκμηρων που χουν ως σημεο αναφορς τις Κυκλδες και τους ανθρπους της.

Φεβρουριος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Λεπτομρεια απ σχδιο του Ε. Τσλλερ για το δημαρχεο Ερμουπλεως. Σπνιο σχδιο με κατασκευαστικ λεπτομρεια για το δημαρχεο Ερμοπολης και πρωττυπη υπογραφ στα ελληνικ του Βαυαρο αρχιτκτονα Ερνστου Τσλλερ.
Χρονολογα: 1880
Αρχεο: Δημοτικ Αρχεο Ερμοπολης

Μρτιος 2015

Περιεχμενο:Εικονζονται οι Πλα Βελισσαροπολου με τη Madame Echartier
Χρονολογα:25 Μαρτου 1922
Αρχεο:Αρχεο οικογενεας Λαδοπολου.

Απρλιος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:Μεταπολεμικ Ερμοπολη, που προσπαθε να επουλσει τις «πληγς» της.Ο ερχομς της κρατικς πλωτς δεξαμενς εχε περιβληθε με πολλ νειρα κι ελπδες για δημιουργα θσεων εργασας.
Χρονολογα:31 Μαρτου 1955
Αρχεο:Εφημερδα «ΘΑΡΡΟΣ»  (1924-1987).

Μιος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:Ψφισμα του Εργατικο Κντρου Κυκλδων (ΕΚΚ) για την ανακρυξη του εφοπλιστ Νικολου Ρεθμνη, ως επιτμου μλους του ΕΚΚ. Η απφαση αυτ ταν πρξη κφρασης  ευγνωμοσνης για τις  προσπθειες του τιμωμνου στην ανρθωση της οικονομας  της Σρου
Χρονολογα:9-5-1955
Αρχεο:Εργατικο Κντρου Κυκλδων

Ιονιος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Φωτογραφα απ κολυμβητικος αγνες θηλων στα πλασια των ναυτικν εκδηλσεων με το γενικ νομα «Φεστιβλ Σρου» (26-29/6/1954)
Χρονολογα: 27-6-1954
Αρχεο: Αντωνου Ροδοκανκη-Κρνου

Ιολιος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:Στο Νοσοκομεο Ερμοπολης βρθηκαν δο «βιβλα εκθτων» για τη χρονικ περοδο απ 1861-1910. Τα κθετα βρφη ετε τα φηναν οι  γονες η μητρα μπροστ στο Νοσοκομεο ετε τα  περιμζευαν αστυνομικο πολτες απ διφορα σημεα της πλης. Το Νοσοκομεο μεριμνοσε για την ανθεση του εκθτου σε τροφ
Χρονολογα:1870
Αρχεο:Απ το αρχεο του Βαρδακεου και Πρωου Νοσοκομεου Σρου

Αγουστος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:γγραφο με ατημα του Συλλγου Εμποροπαλλλων «Ερμοπολις» για παροχ λαδιο στα μλη του
Χρονολογα: 12 Αυγοστου 1942
Αρχεο:Απ το αρχεο Συλλγου Εμποροπαλλλων Σρου

Σεπτμβριος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:Σελδα ττλου του βιβλου με ττλο: Ιουστινιναι-Χος, το οποο τυπθηκε στην Ερμοπολη απ τον τυπογρφο Ρενιρη Πρντεζη. Το βιβλο υπογρφει ο Δημτριος Ροδοκανκης, Χος την καταγωγ, ο οποος παραθτει πληροφορες για το οικογενειακ του δνδρο απ το Μεσαωνα ως το 19ο αι, με σκοπ να αποδεξει την ευγενικ του καταγωγ για να μπορσει να υπερασπιστε τον ττλο του πργκιπα.Το βιβλο χει διαστσεις: 36x 27εκ, σελδες 1.024  και ζυγζει 8,5 κιλ. Τυπθηκε σε 255 αριθμημνα ανττυπα και οι φωτοχαλκογραφες και ξυλογραφες κατεστρφησαν μετ το πρας της εκτπωσης.Κατ πολλος θεωρεται το σημαντικτερο, απ ποψη τυπογραφικς τχνης,ντυπο που παργαγε ο ελληνισμς τον 19ο αινα.
Χρονολογα:1900
Αρχεο: Βιβλιοθκη Συλλγου Εμποροπαλλλων

Οκτβριος 2015

Περιεχμενο:ποψη του λιμανιο της Ερμοπολης την ημρα της Aπελευθρωσης
Χρονολογα:18 Οκτωβρου 1944
Αρχεο: Ρμπερτ Μυναρντ, (Νεοζηλανδς που επβαινε στο πολεμικ πλοο «Κουντουριτης»)

Νομβριος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:Απ τα Αντγραφα των Πρακτικν των Κοινοτικν Συνελεσεων εν τω Δημογεροντεω επ των ημερν των κυρων Παλου Λ. Μαυρογορδτου, Νικολου Γιαγτζ Σ.Κωνσταντνου και Ζ.Α.Βορου τω 1832-1833-1834
Χρονολογα:27 Νοεμβρου 1832
Αρχεο:Δημοτικ Αρχεο Ερμοπολης (Δημογεροντα/1)

Δεκμβριος 2015

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο:ποψη της Ερμοπολης απ τον προσφυγικ συνοικισμ Ξηροκμπου. ναν αινα μετ την δρυση της Ερμοπολης η καταστροφ του1922 οδγησε εδ να κμα καταδιωγμνων απ διφορα μρη της Μικρασας. πως προκπτει απ το Μητρο Προσφγων αρχικ φτασαν περπου 8.000 νθρωποι. Υπολογζεται τι το να τρτο απ αυτος εγκαταστθηκαν οριστικ στην πλη. Η ανγκη για στγασ τους οδγησε την κυβρνηση, μετ απ πολλς προσπθειες της δημοτικς αρχς και των προσφυγικν συλλγων, στο χτσιμο περπου 70  κατοικιν(1929).
Χρονολογα:Δεκαετα 1950
Αρχεο: Αντωνου Ροδοκανκη-Κρνου

Ιανουριος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Η πρτη γννηση του 1859 στο πρτο επσημο κατστιχο γεννσεων του Δμου Ερμοπολης
Χρονολογα: 1859
Αρχεο:Δ/Ε/1 Ληξιαρχικ βιβλα γεννσεων απ το Δημοτικ Αρχεο Ερμοπολης

Φεβρουριος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: “Το Κομιττο της Αποκρις”
Τπος: Ερμοπολη (σε δρμο που εφπτεται στην πλατεα Μιαολη)
Χρονολογα: αρχς 20ου αι
Αρχεο: Μιχαλ Ζαραχνη

Μρτιος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Αφσα του Θετρου «Απλλων»για παραστσεις απ το μελοδραματικ θασο του θεατρνη Μτσι Λαμπρονα μχρι των τλος της  Αποκρις (τη Σαρακοστ σταματοσαν οι παραστσεις)
Τπος: Ερμοπολη (σε δρμο που εφπτεται στην πλατεα Μιαολη)
Χρονολογα:Χειμεριν περοδος των ετν 1879-80
Αρχεο: Δημοτικ Αρχεο Ερμοπολης

Απρλιος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Φωτογραφα της Ελνης Παπαδκη στο Ναπλιο ταν εχε μεταβε για να υποδυθε την Ηλκτρα στην Επδαυρο
Τπος: Ναπλιο
Χρονολογα: 1938
Αρχεο: Μνου Ελευθερου, Ιδιωτικ Συλλογ φωτογραφιν που αφορ στην Ελνη Παπαδκη δωρε στα ΓΑΚ-Αρχεα Νομο Κυκλδων

Μιος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Μεταλλωρχοι κατ τη διρκεια φρτωσης πλοου. Ως εργαλεα χρησιμοποιοσαν «τσπα και κφα». Οι Σεριφιτες ταν περφημοι και γνωστο στα μεταλλεα για την ικαντητ τους στη χρησιμοποηση τσπας και κφας για τη φρτωση βαγονιο αντ φτιαριο
Τπος: Σριφος
Χρονολογα:1957
Αρχεο:Στεφνου Εξαδακτλου, Μηχανικο στα μεταλλεα Σερφου

Ιονιος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση

Περιεχμενο: Παρασκευ χαλβαδπιτας στο Λουκουμοποιεο Κουντορη,  που βρισκταν στην παραλα της Ερμοπολης.
Χρονολογα:Δεκαετα 1950
Αρχεο: Ντνας Συκουτρ - Ανδρειωμνου

Ιολιος 2016

Πατστε την εικνα για μεγεθυνση